Wszechstronna witamina C
Witamina C kojarzy nam się przede wszystkim z walką z odpornością. Ma ona jednak szereg szerszych zastosowań, zarówno w medycynie, jak i kosmetyce. Kwas askorbinowy wzmaga elastyczność skóry, wzmacnia naczynia krwionośne, chroni przed działaniem wolnych rodników oraz zapobiega nadmiernemu starzeniu się skóry. Co jeszcze powinieneś wiedzieć o witaminie C?
Jak dawkować witaminę C?
Nasz organizm nie potrafi sam wytwarzać witaminy C, ani jej magazynować. Należy więc mu ją dostarczać regularnie w odpowiednich ilościach. Porcja, jaką dziennie należy przyjmować, zależy od wielu czynników takich jak miejsce zamieszkania, styl życia, nałogi czy sposób odżywiania.
Jak więc dawkować witaminę C? Należy kierować się indywidualnymi potrzebami swojego organizmu, które mogą znacznie się od siebie różnić. Widełki są niezwykle szerokie: od kilku do kilkuset g dziennie. Dlatego tak ważna jest kalibracja kwasu askorbinowego. Co to znaczy? To nic innego jak miareczkowanie w celu ustalenia dawki, jaka będzie optymalna dla Ciebie w danym momencie. Dzięki temu ustalisz porcję, która spełni Twoje zapotrzebowanie i będzie miała na Ciebie pozytywny wpływ. Należy również pamiętać o tym, że oprócz spożywania witaminy C w tabletkach, przyswajamy ją również jedząc warzywa i owoce.
Witamina C w proszku, czy witamina C w płynie?
Mamy różne formy przyjmowania kwasu askorbinowego. Przyjmowanie go w postaci tabletek cieszy się bez wątpienia największą popularnością Nie możemy jednak zapomnieć o fakcie, że kapsułka musi zostać strawiona, przez co czas wchłanianie witaminy automatycznie się wydłuża.
Witamina C w płynie jest wygodną opcją na suplementację, ale nie jest tak często wybierana jak pozostałe. W tej postaci kwas ten doskonale sprawdza się jako serum do twarzy. Dla młodych kobiet jest to wybawienie w walce z przebarwieniami powstałymi po trądziku. Za to w przypadku tych dojrzalszych sprawdzi się jako pomoc w maskowaniu widocznych oznak starzenia skóry.
Spośród wszystkich form przyjmowania witaminy C jej sproszkowana forma wydaje się być najskuteczniejsza. Dzieje się to ze względu na jej przyswajalność oraz szerokie możliwości wykorzystania. Idealnie sprawdzi się rozpuszczona w wodzie i od razu postawi na nogi, w wypadku złego samopoczucia. Można ją również aplikować bezpośrednio na skórę podczas zabiegów kosmetycznych.
Witamina C w proszku jest bowiem silnym antyutleniaczem, który zwalcza wolne rodniki. Zatrzymuje również procesy starzenia pobudzając syntezę kolagenu i elastyny oraz rozjaśnia przebarwienia znajdujące się na skórze. Kwas askorbinowy wpływa również korzystnie na ogólną gospodarkę organizmu, zwiększając tym samym przyswajalność żelaza.
Naturalna witamina C
Największym źródłem kwasu askorbinowego są owoce dzikiej róży, acerola, truskawki, czarna porzeczka, kiwi, papryka oraz natka pietruszki. Witamina C naturalna występuje także w rokitniku zwyczajnym i w pokrzywie.
Różnicą między naturalną a syntetyczną postacią kwasu askorbinowego jest przede wszystkim przyswajalność zastosowanej dawki, która w wypadku tej pierwszej jest kilkadziesiąt razy większa. Dodatkowo w jej skład wchodzą naturalne bioflawonoidy oraz szereg cennych aminokwasów. Witamina syntetyczna zaś jest wytwarzana w sposób chemiczny, a w jej skład wchodzą substancje pomocnicze oraz barwniki. Dowiedz się więcej na vitac.pl/witamina-c
Witamina C dla dzieci i witamina C dla kobiet w ciąży - jak stosować?
Zarówno w przypadku maluchów, jak i przyszłych mam dawkowanie kwasu askorbinowego powinno odbywać się ostrożniej. W wypadku dzieci należy zacząć od niewielkiej ilości i systematycznie ją zwiększać obserwując reakcję organizmu. Na rynku jest również wiele gotowych produktów z witaminą C dla dzieci takich jak pastylki do ssania, żelki czy kolorowe tabletki. Są one z całą pewnością smaczniejsze, a maluchy z przyjemnością po nie sięgają, jednak zazwyczaj posiadają one dodatkowe substancje słodzące.
Witamina C dla kobiet w ciąży jest niezwykle ważna dla zdrowia mam i ich pociech. Zarówno jej nadmiar, jak i niedobór może nieść ze sobą negatywne skutki. W przypadku niedostarczenia odpowiedniej ilości kwasu askorbinowego może nastąpić nieprawidłowy rozwój układu nerwowego płodu, a co za tym idzie w przyszłości dziecko może mieć problemy z pamięcią lub koncentracją. Zbyt duże dawki witaminy C mogą zaś zaburzyć odpowiedni rozwój płodu. Bezpieczną granicą przyjmowania kwasu askorbinowego w przypadku ciężarnych jest 100 mg na dzień.