Soczewki kontaktowe – jak długo można je nosić?
Osoby zastanawiające się nad zmianą okularów na soczewki kontaktowe, często pytają, jak często będą one musiały być zdejmowane. Pytanie jest bardzo uzasadnione, bo dla część użytkowników manipulowanie przy oku nie jest zbyt przyjemne i chcą czynić to jak najrzadziej. Postaramy się rozjaśnić tę kwestię w dzisiejszym artykule.
Dobór soczewek kontaktowych
Na początku zaznaczmy, ze decyzja o noszeniu soczewek kontaktowych nie powinna być podejmowana wyłącznie na własną rękę. Zaleca się, aby przez zakupem odwiedzić najpierw lekarza okulistę lub optometrystę. W trakcie takiej wizyty wyjaśnionych będzie kilka podstawowych kwestii. Przede wszystkim taka, czy faktycznie możemy nosić soczewki. Zdarzają się bowiem przeciwwskazania, które co prawda nie są częste, ale wykluczają noszenie soczewek całkowicie, czasowo, albo tylko ich określonych rodzajów. Do najczęstszych powodów takich przeciwwskazań należą choroby oczu i alergie, główne nie pyłki czy kurz. Nie oznacza to, że jeśli macie taką alergię, to nie będziecie mogli nosić soczewek – to wyjaśni dopiero wizyta u specjalisty. W jej trakcie zostanie także wykonanie badanie pod kątem wady wzroku. Nie powinni z niej rezygnować nawet okularnicy, którzy przecież teoretycznie wiedzą, jakie wartości korekcyjne noszą. Mogą się one bowiem różnić w przypadku soczewek kontaktowych i szkieł okularowych. Optometrysta przedstawi też różne rodzaje szkieł kontaktowych i zasugeruje, które z nich warto brać pod uwagę w indywidualnym przypadku.
Soczewki kontaktowe jednodniowe
Te soczewki są najbardziej delikatne, przyjazne dla oka, miękkie i praktycznie niewyczuwalne. Również ten typ polecany jest osobom z oczami wrażliwymi, czy przy niektórych chorobach oczu. Co do zasady, soczewki jednodniowe nosi się od rana do wieczora przez kilkanaście godzin (zgodnie z informacją od producenta). Po zdjęciu należy je wyrzucić – nie powinny być zakładane ponownie. Z takiego rozwiązania korzystać można codziennie, ale też zachować je sobie na specjalne okazje. Do takich należy np. aktywność fizyczna, czyli przeróżnego rodzaju intensywne ćwiczenia czy uprawianie sportu. Rezygnuje się wtedy z okularów, zakłada soczewki, a po skończeniu ćwiczeń czy meczu wyrzuca je i ponownie zakłada okulary. Co ciekawe, jest to jedyny rodzaj soczewek kontaktowych, który powinien być używany do sportów wodnych, w tym pływania na basenie.
Soczewki dwutygodniowe
W tym przypadku soczewki noszone są przez okres 14 dni. Podstawowym ich rodzajem są soczewki dzienne, czyli noszone od rana do wieczora. Dostępne są jednak także modele o tzw. przedłużonym trybie noszenia. Występują one pod popularną nazwą „soczewki tygodniowe”. W tym przypadku zakłada się je właśnie na maksymalnie tydzień i nie trzeba zdejmować ich nawet na noc. To wygodne rozwiązanie dla osób, które nie przepadają za zakładaniem i zdejmowaniem szkieł kontaktowych.
Soczewki miesięczne
Najdłuższy czas użytkowania mają soczewki miesięczne. Dostępne są co prawda również modele kwartalne, jednak odchodzi się od nich i nie są polecane przez optometrystów. Soczewki miesięczne, podobnie jak dwutygodniowe, również mają dwa Dzienny – oznaczające, że są zakładane rano i zdejmowane wieczorem oraz dobowy – czyli zdejmowane mogą być dopiero po kilku (4-5) dniach. Wszystkie soczewki kontaktowe, oprócz jednodniowych, po zdjęciu wymagają czynności higienicznych. Używa się do tego płynów pielęgnacyjnych albo oksydacyjnych, których działanie ma za zadanie usunąć zabrudzenia i zanieczyszczenia z soczewek oraz przedłużyć ich żywotność.
Artykuł partnera