Miejsce stylowych ludzi

Olejek arganowy: właściwości oraz zastosowanie

Olejek arganowy: właściwości oraz zastosowanie

W jaki sposób olejek arganowy jest używany w kosmetyce? 

Olejek arganowy jest produktem o szerokim zastosowaniu, który wykorzystać można w wielu dziedzinach, takich jak: medycyna, kuchnia, kosmetyka. To jeden z najpopularniejszych olejków, którego ilość pozytywnych właściwości jest ogromna. Doradzamy, kiedy warto z niego skorzystać! 

Olejek arganowy - złoty środek z Maroka

Naturalny olejek arganowy znany jest również jako płynne złoto Maroka lub eliksir młodości. Olejek ten posiada bardzo długą listę właściwości prozdrowotnych i upiększających, przez co stosowany jest w wielu dziedzinach. Jest to jednocześnie wyjątkowo pożądany, ale i trudno dostępny olejek na całym świecie, który pozyskiwany jest z występującego tylko na terenach południowo-zachodniego Maroka drzewa arganowego. 

Rodzaje oleju arganowego

Olej arganowy sklasyfikować możemy na dwie wersję: spożywczą i kosmetyczną. Ten, który wykorzystywany jest do działań kulinarnych, produkowany jest z nasion drzew arganowych. Cechuje go ciemnozłota barwa oraz delikatny, orzechowy smak i zapach. Drugi rodzaj olejku arganowego, kosmetyczny, produkowany jest z nasion nieprażonych, dzięki czemu posiada jaśniejszą barwę i mniej intensywny zapach.

Olejek arganowy - właściwości oraz działanie

Dotychczas przeprowadzone nad olejkiem arganowym badania dowodzą jego prozdrowotnym działaniom dla zdrowia i urody. Właśnie poprzez naukowe potwierdzenie cudownych właściwości olejku arganowego na świecie prowadzone są projekty, mające na cele rozwój rezerwatów UNESCO, na terenie których występują drzewa arganowe. Lista wyjątkowych oraz prozdrowotnych cech olejku arganowego jest bardzo długa. Jest to głównie zasługa występującej w olejku arganowym witaminy E, a także steroli czy nienasyconych kwasów tłuszczowych.

Kosmetyka - pozytywne właściwości olejku arganowego: 

 • wydłużenie procesu starzenia się skóry
 • zmniejsza zmarszczki 
 • udoskonala elastyczność oraz napięcie skóry
 • redukuje efekty podrażnień skóry
 • redukuje stan zapalny skóry
 • pozytywnie wpływa na leczenie chorób skórnych
 • zmniejsza blizny oraz przebrawienia
 • ulepsza koloryt skóry
 • wzmacnia oraz regeneruje włosy oraz wspomaga kondycję skóry głowy
 • niweluje objawy trądziku

Olej arganowy - jak go zastosować do twarzy i okolic oczu? 

Za sprawą wielu substancji odżywczych występującym w olejku arganowym produkt ten daje gwarancję zadowolenia. Olejek arganowy może być wykorzystywany na wiele sposobów. Gwarantuje skórze odpowiednie nawilżenie i odżywienie. 

Olej arganowy może być sklasyfikowany jako samoistny kosmetyk bądź dodatek do innych produktów. Olejek arganowy idealnie wykorzystuje się między innymi jako serum na noc, stosowane do skóry wrażliwej czy podrażnionej. Dobrym dodatkiem d olejku arganowego jest chociażby codzienny krem do twarzy i oczu z filtrem.

Metoda OCM nie wyklucza możliwości stosowania olejku arganowego, wręcz przeciwnie. Łącząc w odpowiednich ilościach olejek arganowy z środkami oczyszczającymi możemy efektywnie pozbyć się tłuszczu, brudu czy pozostałości po makijażu.

Kolejnym zastosowaniem olejku arganowego może być wykorzystanie go jako maseczki do twarzy. Połączenie olejku arganowego z miodem wzmacnia jego pozytywne efekty.

Olejek arganowy jest wyśmienitym wyborem także w przypadku złuszczenia skóry. Połączenie olejku arganowego z Epsom można uzyskać efekt o działaniach antytrądzikowych i przeciwbakteryjnych.

Jak wykorzystywać olej arganowy do włosów?

Co można osiągnąć poprzez stosowanie olejku arganowego do włosów? Przede wszystkim zahamowanie ich wypadania, wzmocnienie cebulek, regenerację końcówek oraz wzmocnienie efektu połysku i blasku. Olejek arganowy chroni także włosy przed zmiennymi, niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi. Olejek wykorzystywany może być do włosów każdego rodzaju. Przeznaczony jest jednak zwłaszcza dla osób z włosami suchymi, uszkodzonych końcówkach. 

Najlepszy sposób wykorzystywania olejku arganowego do włosów

Olejek arganowy może być użyty jako maska do włosów na dwa sposoby. Pierwszy z nich polega na wtarcie kilku kropel w skórę głowy oraz końcówki włosów, a następnie założyć na głowę nakrycie głowy, które następnie należy owinąć ręcznikiem i po 30 minutach włosy umyć szamponem i dokładnie spłukać. Drugi sposób jest podobny, również trzeba na włosy nanieść olejek arganowy, owinąć głowę nakryciem i ręcznikiem, ale utworzoną maskę zostawić należy na noc, po czym dopiero o poranku włosy umyć i dokładnie spłukać.

Odpowiednie wykorzystanie maski do włosów z dodatkiem olejku arganowego kilka razy w ciągu tygodnia pozytywnie wpływa na kondycję włosów. W trakcie stosowania maski nakrycie głowy oraz ręcznik wykorzystuje się do zwiększenia temperatury, dzięki czemu działanie olejku jest wydajniejsze. 

Serum do włosów

Olejek arganowy jako serum odzyskuje utracony blask i nawilżenie włosów, a także pozwala wzmocnić je na potencjalne, negatywne działanie czynników zewnętrznych. Łatwiejsze powinno także być rozczesywanie włosów. 

Szampon do włosów z domieszką olejku arganowego

Olejek aragnowy może zostać także w czystej postaci dodany do codziennego szamponu, co zredukuje niepożądany wpływ detergentów na włosy, a dodatkowo wzmocni ich ochronę.

Olejek arganowy do rzęs i paznokci

Olejek arganowy stosować można także do wzmocnienia i odżywienia rzęs. Olejek zapobiega także ich wypadaniu oraz pobudza rzęsy do wzrostu.

Olejek arganowy do rzęs wykorzystywany może być dwojako: 

 1. zaaplikowany bezpośrednio na rzęsy
 2. dodany i odpowiednio zmieszany z codziennymi produktami

Jeśli zdecydujemy się na wykorzystywanie olejku arganowego warto pamiętać, że można używać go także przy higienie rąk i paznokci, które codziennie wystawiamy na działanie wielu niekorzystnych, szkodliwych czynników zewnętrznych. Olejek pomaga także przy problemie suchych i zaczerwienionych rąk, a przy częstym stosowaniu utwardza paznokcie, dodając im błysk i moc. W celu usunięcia zadzierających skórek czy przebarwień na paznokciach olejek należy stosować codziennie, poprzez wcieranie go w paznokcie na pół godziny.

O portalu

Zrelaksuj się czytając artykuły zawarte na naszym portalu. Zainspiruj się nowymi trendami w urządzaniu wnętrz, czy kreowaniu własnego wizerunku. 

W razie zapytań o możliwość zamieszczenia własnych publikacji skontaktuj się z naszą redakcją pisząc na adres mailowy: redakcja@kolekcjastylu.pl