Miejsce stylowych ludzi

Historia odzieży – Jak powstały ubrania?

Historia odzieży – Jak powstały ubrania?

​Historia odzieży sięga około 30.000 lat p. n. e. - ten okres wskazują wykopaliska z pierwszymi igłami wykonanymi z kości zwierząt, służącymi prawdopodobnie do wyrabiania prostej odzieży z futer i skór, które miały chronić ludzi przed zimnem oraz innymi nieprzyjemnymi skutkami opadów atmosferycznych.

Od starożytności moda była kreowana przez władców i ich dwory. Ubiór służył wtedy określeniem statusu społecznego – inaczej ubierały się osoby uczone i robotnicy, kobiety zamężne, wdowy i panny. Ubiór stanowił również podkreślenie statusu materialnego.

 

Powstanie mody

 

Dopiero w średniowieczu rozwój odzieży doszedł do takiego stopnia, że można było mówić po raz pierwszy o powstaniu mody. Pojawiły się pierwsze zróżnicowane stroje męskie i damskie, na których rozwój miały wpływ obecne trendy, które wynikały z kontaktów z Bliskim Wschodem, który stanowił inspirację dla ubioru z tej epoki – bogate zdobienia, motywy kwiatowe, kolorowe i bogato zdobione tkaniny, wyszukane nakrycia głowy. Dostępne były jedynie dla określonych grup społecznych z wyższych sfer – władców, właścicieli ziemskich oraz zamożnego mieszczaństwa.

 

Popularyzacja krawiectwa

 

Wraz z nastaniem odrodzenia, zaczęto przykładać większą wagę do tego, aby strój był dopasowany i dobrze leżał, dlatego też zawód krawca stał się tak samo popularny, jak sama odzież, a usługi w zakresie poprawek krawieckich ( https://adconnect.pl/odziez-i-tekstylia ) u dobrego fachowca kosztowały nie raz tyle, co sama odzież. Również sam fakt chodzenia do krawca stał się modny i był również wyznacznikiem statusu społecznego – ludzie z niższych warstw społecznych nie mieli dostatecznie dużo pieniędzy, żeby skorzystać z takich usług.

 

Rozwój przemysłu tekstylnego

 

Wraz z nadejściem XVII wieku stworzono pierwsze maszyny parowe, które odegrały kluczową rolę w powstaniu przemysłu tekstylnego i jego rozwoju. Dzięki temu produkowało się duży nakład gotowych ubrań, co przyczyniło się do gwałtownego spadku cen odzieży i jej popularyzację. W XIX wieku powstały pierwsze maszyny do szycia, które obniżyły koszta korzystania z usług krawców, a w XX wieku nastąpił dynamiczny rozwój mody.

 

O portalu

Zrelaksuj się czytając artykuły zawarte na naszym portalu. Zainspiruj się nowymi trendami w urządzaniu wnętrz, czy kreowaniu własnego wizerunku. 

W razie zapytań o możliwość zamieszczenia własnych publikacji skontaktuj się z naszą redakcją pisząc na adres mailowy: redakcja@kolekcjastylu.pl