Miejsce stylowych ludzi

Czy dziecko musi nosić czapkę gdy jest ciepło?

Czy dziecko musi nosić czapkę gdy jest ciepło?

Konieczność noszenia przez dzieci czapek bywa tematem gorących dyskusji między mamami. A jeśli jeszcze do rozmowy wtrącą się skłonne do przegrzewania wnuków babcie, może zrobić się naprawdę gorąco.

Gdzie to dziecko ma czapeczkę?

Za każdym razem, gdy brytyjska księżna pokazuje świeżo narodzone Royal Baby, przez polski internet przelewa się fala oburzenia: „Dlaczego to dziecko nie ma czapeczki, przecież to noworodek!” Mogłoby się wydawać, że kwestia czapki to nie tyle problem klimatyczny, ile kulturowy. Jednak to nie do końca prawda. Noszenie czapki nie jest warunkowane kalendarzem ani niepisanymi od lat zasadami. Wyznacznikiem powinna być aura. Bywa, że nawet w środku lata rodzice powinni sięgnąć po czapkę dla dziecka.

Czapka wiosną – tak, czy nie?

Zdecydowanie tak. Zwłaszcza w pochmurne i deszczowe dni. Jednak warto spojrzeć na termometr. Czapka, która doskonale sprawdzała się w siarczyste mrozy, na pewno nie będzie dobrym wyborem, gdy temperatura poszybuje kilka kresek powyżej zera. Dziecku będzie gorąco w głowę i jeśli tylko potrafi, zacznie się rozbierać. Zamiast walczyć z maluchem, lepiej kupić czapkę dopasowaną do pory roku. Lekkie, przewiewne, w ciekawych kolorach świetnie nadają się na pierwsze wiosenne spacery. Jednocześnie ochronią delikatne uszy i zatoki dziecka. Jeśli dziecko jest na tyle duże, że ma swoje upodobania, warto zabrać je na zakupy. Niech samo wybierze swoją ulubioną czapkę, będzie chętniej ją nosić. Do rodzica należy dopilnowanie, by czapka była w odpowiednim rozmiarze i by przynajmniej trochę pasowała do kurtki i rękawiczek. Aby ułatwić sobie zadanie, można dać dziecku do wyboru kilka wcześniej wybranych przez rodzica egzemplarzy.

Czapka na zapas

Wiosenna aura bywa kapryśna i zmienna, dlatego czapka powinna znaleźć się w ekwipunku dziecka (a częściej mamy), nawet jeśli może się wydawać, że jest ciepło. Nie można zapomnieć, że mocno świecące we wczesnych godzinach popołudniowych słońce, już w okolicy godziny osiemnastej jest tylko wspomnieniem. Jednocześnie jest jeszcze na tyle widno, że powrót do domu nie jest obowiązkowy. To właśnie w tym momencie powinny paść sakramentalne słowa: „Zostaniemy jeszcze na dworze pod warunkiem, że założysz czapkę”.

Jaka czapka dla dziecka?

Czapki dla dzieci kupuje się na konkretny rozmiar – w tym wypadku wyznacznikiem jest obwód głowy. W żadnym razie nie powinno się kupować czapki na wyrost. Za duża będzie spadała na oczy i przesuwała się na włosach. Równie złym pomysłem jest zakładanie dziecku za małej czapki z poprzedniego sezonu. Nie tylko nie zasłoni dokładnie uszu i czoła, ale też będzie uciskała skronie. Nie dziwmy się, jeśli dziecko zechce ją zdjąć. Dla małych dzieci lepiej kupować czapki wiązane pod szyją.

Warto też zwrócić uwagę na kolory. Mimo równouprawnienia chłopcom nie przystoją różowe czapeczki. Co ciekawe – dziewczynka w niebieskiej czapce jest jak najbardziej w porządku.

 

Artykuł sponsorowany

O portalu

Zrelaksuj się czytając artykuły zawarte na naszym portalu. Zainspiruj się nowymi trendami w urządzaniu wnętrz, czy kreowaniu własnego wizerunku. 

W razie zapytań o możliwość zamieszczenia własnych publikacji skontaktuj się z naszą redakcją pisząc na adres mailowy: redakcja@kolekcjastylu.pl