Życzenia przez internet - tak czy nie?
Składanie życzeń to mocno ugruntowana w naszej kulturze tradycja. Robimy to z okazji urodzin, imienin, świąt, przy przełomowych wydarzeniach życiu, takich jak ślub czy ukończenie studiów, a przedstawiciele starszych pokoleń życzą również bez okazji, choćby rozmawiając z kimś, z kim dawno nie mieli kontaktu. To bardzo piękna tradycja, pełna życzliwości, pokazująca innym, że o nich pamiętamy i chcemy dla nich jak najlepiej. Jednak dziś tradycja składania życzeń nieco się zmieniła - coraz częściej starannie dobrane słowa zastępują gotowe wierszyki z internetu czy inne zdawkowe formy. Przyjrzyjmy się tradycji imienin, by lepiej zrozumieć istotę składanych z tej okazji życzeń.
Imieniny - kilka słów o tradycji
Imieniny są starą, chrześcijańską tradycją, obchodzoną od lat, a w przeszłości nawet bardziej hucznie i uważnie, niż urodziny. Nadanie dziecku imienia wiąże się z chrztem, a więc wybraniem dla niego świętego patrona, który będzie otaczał je swoim wstawiennictwem. Świętowanie imienin jest więc de facto obchodzeniem dnia swojego patrona. Z tej okazji składa się życzenia, wysyła kartki imieninowe, spotyka w gronie rodziny i przyjaciół, a także wręcza jubilatowi prezenty.
Tradycja imienin jest dziś coraz częściej zapominana i odsuwana, głównie ze względu na osłabienie wagi, jaką przykłada się do religii. Jednak wiele osób dalej ją kultywuje.
Jak składać życzenia imieninowe?
Dawniej szczególnie popularne były karty imieninowe. Składający życzenia samodzielnie je wybierał, wypisywał, starając się dobrać treść życzeń do osoby, do której je kierował. Dzwonienie w celu złożenia życzeń uważane było za faux pas! Dziś telefon to równie dobry środek przekazu, jak poczta lub osobiste spotkanie. A co z internetem? O tym powiemy za chwilę. Najpierw jednak skupimy się na treści życzeń.
Osobie obchodzącej imieniny życzymy na pewno tego, o czym marzy każdy - zdrowia, szczęścia, pogody ducha, spełnienia marzeń i planów. Warto jednak wyjść nieco poza ten utarty schemat, nawet gdy nie znamy jubilata tak blisko, by wiedzieć o jego skrytych marzeniach. Wystarczy zastanowić się, o czym ostatnio rozmawialiśmy - być może wspominał, że rekrutuje się do nowej pracy lub chciałby mieć nowy rower? Taki osobisty akcent w życzeniach pokazuje, że naprawdę myślimy o danej osobie i zwracamy na nią uwagę.
Życzenia przez Internet - znak czasów czy faux pas?
W dobie pośpiechu i ciągle nowych zajęć i zobowiązań coraz więcej czynności przenosimy do internetu. Tam odbywa się także składanie życzeń. Kartki imieninowe cieszą się coraz większą popularnością - wystarczy przesłać link do kartki osobie zainteresowanej i nie trzeba martwić się o to, czy poczta podoła z dostarczeniem życzeń na czas. O ile E-karki imieninowe można uznać za formę nowoczesną, zastępującą kartki papierowe, o tyle kopiowanie gotowych wierszyków może już uchodzić za faux pas. Jeśli planujemy złożyć komuś serdeczne życzenia imieninowe, o wiele lepszym rozwiązaniem będzie dostosowanie ich treści do adresata, choć w minimalnym stopniu.