Miejsce stylowych ludzi

Oszustwa z wykorzystaniem nieodebranych połączeń i wiadomości tekstowych z nieznanych numerów

Oszustwa z wykorzystaniem nieodebranych połączeń i wiadomości tekstowych z nieznanych numerów

Oszustwa związane z nieodebranymi połączeniami rozpoczynają się od zadzwonienia na telefon i rozłączenia się tak szybko, że nie możesz odebrać połączenia na czas. Telefon rejestruje nieodebrane połączenie i prawdopodobnie nie rozpoznasz numeru. Ludzie często wtedy oddzwaniają do tego numeru, aby dowiedzieć się, kto to jest. Poza tym, że nieodebrane połączenie może być uciążliwe, może prowadzić do oszustwa na dwa sposoby

Numer, pod który oddzwonisz, może zostać przekierowany do usługi premium (numer rozpoczynający się od 09) bez Twojej wiedzy, co oznacza, że zostaniesz obciążony dużą ilością pieniędzy za minutę. 

Numer ten może Ci powiedzieć, że wygrałeś jakąś nagrodę i dać Ci inny numer, pod który możesz zadzwonić, aby "odebrać" nagrodę, ale może nie powiedzieć Ci, ile będzie kosztować połączenie. Ten drugi numer może być numerem premium, ponownie obciążając Cię dużą ilością pieniędzy, aby odebrać nagrodę.

Oszustwa dotyczące wiadomości tekstowych działają poprzez wysłanie wiadomości tekstowej z numeru, którego możesz nie rozpoznać, ale treść wiadomości może brzmieć tak, jakby była od znajomego, na przykład "Cześć, to John". Wróciłem! Kiedy chcesz nadrobić zaległości?" lub "Hej wielki kolego, wszystkiego najlepszego z okazji urodzin!". Inną popularną taktyką jest, żeby sms brzmiał, jakby ktoś z tobą flirtował. Wiele osób odpowiada pytając, kto to jest i w końcu angażuje się w długą wymianę smsów z oszustem. Dopiero później dowiadują się, że zostali obciążeni wysoką stawką zarówno za wiadomości, które wysłali (czasami są też opłaty za wiadomości otrzymane).

Znaki ostrzegawcze

 • Otrzymujesz "nieodebrane połączenie" z numeru, którego nie rozpoznajesz.
 • Nie słyszałeś, jak dzwonił twój telefon.
 • Numer zaczyna się od 09 (jest to usługa o podwyższonej opłacie).
 • Otrzymujesz tekst od numeru, którego nie rozpoznajesz, ale który brzmi, jakby był od przyjaciela.
 • Jeśli odpowiesz na nieodebrane połączenie, nagrany komunikat poprosi Cię o wybranie innego numeru (często zaczynającego się od 09), ale koszt połączenia nie jest jasno określony.
 • Chroń się przed oszustwami związanymi z nieodebranymi połączeniami i sms-ami z nieznanych numerów
 • Najlepiej jest nie odpowiadać na sms-y lub nieodebrane połączenia, które pochodzą z numerów, których nie rozpoznajesz.
 • Uważaj na numery telefonów rozpoczynające się od 09. Są one płatne według stawki premium i mogą być bardzo drogie.
 • Zwróć uwagę na numery SMS i MMS, które zaczynają się od 09. Są one płatne według stawki premium (czasem nawet za odebranie wiadomości) i mogą być bardzo drogie.
 • Zgłoś je
 • Jeśli otrzymałeś taki telefon lub tekst, lub jeśli zwróciłeś telefon lub tekst i teraz zdajesz sobie sprawę, że jest to oszustwo, możesz zgłosić to na naszej stronie internetowej. Powinieneś również przekazać to słowo swoim przyjaciołom i rodzinie, aby ich chronić.

Numery geograficzne

Numery 01 i 02 Numery te odnoszą się do konkretnych lokalizacji w Wielkiej Brytanii i są używane w domach i firmach. Opłata za połączenia z telefonów stacjonarnych wynosi zazwyczaj do 9p za minutę; za połączenia z telefonów komórkowych od 3p do 40p za minutę, w zależności od pakietu połączeń. W przypadku telefonów stacjonarnych zwykle pobierana jest również opłata za nawiązanie połączenia, a opłaty za połączenia zależą od pory dnia. Większość operatorów oferuje pakiety połączeń, które umożliwiają bezpłatne połączenia o określonych porach dnia.

Informator o numerze ubezpieczenia Premium

Krótkie numery SMS-ów Krótkie numery SMS-ów komórkowych są pięcio- lub sześciocyfrowe i zazwyczaj rozpoczynają się od 5, 6, 7 lub 8. Numery te są często używane do płacenia za nowe funkcje w aplikacjach, do przekazywania datków na cele charytatywne, do udziału w konkursach oraz do pobierania gier i dzwonków. Numery te można zobaczyć w promocjach, w których prosi się o napisanie określonego słowa na dany numer lub można otrzymać promocyjne teksty z prośbą o odpowiedź na nie.

118 - Zapytania o katalogi Numery zaczynające się od 118 są używane dla usług zapytań o katalogi.Costs: Większość połączeń zawiera opłatę za połączenie (może być od 50p do 4 £), a następnie opłatę za każdą minutę korzystania z linii (może być do 5 £ za minutę).

0871, 0872 lub 0873 Numery te są zwykle używane dla linii obsługi klienta, takich jak linie wsparcia technicznego, linie czatu, linie tarota/horoskopu oraz linie sprzedaży/ rezerwacji. Koszty: Zazwyczaj od 11p do 15p za minutę z telefonu stacjonarnego BT i od 20p do 41p za minutę z telefonów komórkowych. Koszt połączenia z 087 numerami składa się z dwóch części: opłaty za dostęp, która przechodzi do Twojej firmy telefonicznej oraz opłaty serwisowej ustalonej przez organizację, do której dzwonisz.

070 numerów Numery zaczynające się od 070 mogą wyglądać jak numery telefonów komórkowych, ale są różne i mogą być droższe.Służą do przekierowywania połączeń na inny numer telefonu. Małe firmy i osoby prowadzące jednoosobową działalność gospodarczą często korzystają z nich, aby uniknąć podawania swojego osobistego numeru telefonu.070 Numery te są regulowane przez Ofcom. Jednakże, PhonepayPlus może zbadać usługi na tych numerach, jeśli okaże się, że oferują one usługi w stylu premium i/lub numer jest nadużywany i jeśli koszt połączenia przekracza 10p za minutę.

Numery 09 Numery te są używane głównie do konkursów, głosowania w telewizji, horoskopów, linii czatu, linii dla dorosłych i profesjonalnych linii usługowych.Koszty: Od 9p do 1.69 funtów za minutę z telefonu stacjonarnego BT (inne linie stacjonarne do 2.60 funtów za minutę) lub od 50p do 2.50 funtów za minutę z telefonów komórkowych.

Skontaktuj się z firmą, która prowadzi serwis
Jeśli chcesz złożyć zapytanie o swoje należności, powinieneś najpierw skontaktować się z firmą, która prowadzi serwis.

Aby dowiedzieć się, kto prowadzi usługę i jakie są dane kontaktowe firmy, należy skorzystać z naszej wyszukiwarki lub skontaktować się z dostawcą usług telefonicznych i poprosić o dane kontaktowe dostawcy usług.

Co to jest konkurs SMS-owy i drobiazgowe oszustwo?

Oszustwo SMS-owe lub błahostka SMS-owa zazwyczaj pojawia się jako wiadomość tekstowa i może zachęcić Cię do wzięcia udziału w konkursie o wielką nagrodę (np. odtwarzacz mp3). Wiadomość (lub czasami ogłoszenie) może również zaprosić Cię do udziału w konkursie z ciekawostkami, z wielką nagrodą, jeśli odpowiesz poprawnie na określoną liczbę pytań. Oszuści zarabiają na tym, naliczając bardzo wysokie stawki za wysyłane przez Ciebie wiadomości i wszelkie inne wiadomości, które do Ciebie wysyłają. Opłaty te mogą sięgać nawet 2 GBP za każdą wysłaną i/lub otrzymaną wiadomość. W przypadku trywialnych oszustw pierwsza partia pytań będzie bardzo łatwa. Ma to na celu zachęcenie Cię do dalszej gry. Jednakże, ostatnie jedno lub dwa pytania, na które musisz odpowiedzieć, aby odebrać swoją "nagrodę", mogą być bardzo trudne lub niemożliwe do udzielenia poprawnej odpowiedzi (i mogą nawet wymagać odgadnięcia przypadkowej liczby).

Dowiedz się kto do Ciebie dzwoni z tego numeru: 720860039

O portalu

Zrelaksuj się czytając artykuły zawarte na naszym portalu. Zainspiruj się nowymi trendami w urządzaniu wnętrz, czy kreowaniu własnego wizerunku. 

W razie zapytań o możliwość zamieszczenia własnych publikacji skontaktuj się z naszą redakcją pisząc na adres mailowy: redakcja@kolekcjastylu.pl

Warto zobaczyć