Jakie farby umieścić w wyprawce dla ucznia?
Dziecko, które lubi rysować, może tworzyć kolejne prace zarówno w szkole, jak i w domu. Gdy jednak w grę wchodzi malowanie farbami, sytuacja nieco się komplikuje. Zwykle już samo przygotowanie maluchowi stanowiska pracy jest dość skomplikowane, malowanie wymaga bowiem więcej miejsca. Stanowi też większe zagrożenie dla otoczenia, farba może się bowiem znaleźć nie tylko na kartce papieru, ale i na dziecięcym ubraniu, dywanie, a nawet na drzwiach i to pomimo tego, że zlokalizowane są one w pewnym oddaleniu od biurka. Nic więc dziwnego, że malowanie jest jedną z tych aktywności, z którymi dzieci mają do czynienia przede wszystkim w szkole, a farby plakatowe i akwarele to ważny element wyprawki każdego ucznia.
Akwarele bez tajemnic
Akwarele to farby charakteryzujące się przede wszystkim tym, że znajdujący się w nich pigment jest rozpuszczony w wodzie. Akwarelami można malować jedynie na papierze. Woda wsiąka wtedy w kartkę, pigment jednak pozostaje na powierzchni. Doświadczeni malarze nie stosują akwareli zbyt często, mamy więc do czynienia z farbami znajdującymi zastosowanie przede wszystkim wtedy, gdy pojawia się potrzeba wykonania pejzażu albo portretu. W szkole z wykorzystaniem akwareli powstaje jednak wiele prac. Farby te nie są drogie, nie zajmują wiele miejsca, a do tego pomieszczenie, w którym są one używane, stosunkowo łatwo można doprowadzić do idealnego stanu już po zakończeniu lekcji.
Oczywiście, akwarele poza zaletami takimi, jak choćby ich delikatność, mają też kilka wad. Raz namalowanego nimi obrazu nie da się już poprawić, choć zawsze można podejmować próby rozcieńczenia intensywności koloru. Nie ma też możliwości nakładania na siebie kolejnych warstw farby, kolory zawsze mieszają się bowiem w takiej sytuacji.
Farby plakatowe i ich sekrety
Już sam moment inauguracji poszukiwań farb plakatowych może być dość kłopotliwy, okazuje się bowiem, że w niektórych sklepach sprzedawcy gorąco polecają nie klasyczne plakatówki, ale tempery. Na czym polega różnica między nimi? Jej dostrzeżenie stanie się łatwiejsze, jeśli zwrócimy uwagę na skład farb tego typu. O ile plakatówki zawierają domieszkę gumy arabskiej, o tyle tempery nie posiadają tego składnika. Różnice można dostrzec także wtedy, gdy analizuje się kolorystykę obu typów farb. Klasyczne plakatówki są nieco mniej intensywne, a i powierzchnia obrazu po ich wyschnięciu jest bardziej chropowata niż ma to miejsce wtedy, gdy do malowania stosujemy tempery.
W obu przypadkach mamy jednak do czynienia z farbami kryjącymi, co jest także podstawową różnicą występującą pomiędzy nimi oraz plakatówkami. W praktyce oznacza to, że malarz ma większą swobodę, już po nałożeniu jednej warstwy farby może bowiem pokryć ją kolejnymi. Pozwala to na dokonywanie korekty namalowanego obrazu. Plusem farb tego typu jest także to, że nie trzeba długo czekać na moment ich wyschnięcia. Jest to szczególnie dobra wiadomość dla nauczycieli, którzy mogą oceniać prace zaraz po ich powstaniu bez obaw o to, że próba przedstawienia ich szerszemu gronu doprowadzi do uszkodzenia obrazu.
Farby plakatowe i akwarele posiada w swojej ofercie sklep alibiuro.pl. Sprawdź!