Miejsce stylowych ludzi

Dlaczego warto skorzystać z ośrodka leczenia uzależnień?

Dlaczego warto skorzystać z ośrodka leczenia uzależnień?

Terapia uzależnień to szerokie pojęcie opisujące wiele zróżnicowanych działań. Ich celem niezmiennie pozostaje pomaganie pacjentowi w radzeniu sobie z nałogami i choć zwykle kojarzymy je przede wszystkim z alkoholizmem i narkomanią, tak naprawdę terapia uzależnień może być pomocna w leczeniu każdego uzależnienia. Może być ona prowadzona w miejscu zamieszkania pacjenta i obejmować przede wszystkim indywidualne i grupowe spotkania z terapeutą. Często zwraca się jednak uwagę na to, że prowadzona w ośrodku leczenia uzależnień jest nie tylko bardziej złożona, ale i skuteczniejsza. Czas więc postawić sobie pytanie o to, dlaczego warto zdecydować się na taką opcję.

Różnorodność i kompleksowość działań

Mówienie o konkretnej terapii uzależnień jest dość trudne. Z jednej strony mamy do czynienia z określonymi wytycznymi, zdajemy więc sobie sprawę z tego, że inne formy aktywności są wykorzystywane podczas leczenia uzależnienia od alkoholu, inne zaś wówczas, gdy pacjentami są narkomani chcący zerwać z nałogiem. Nie bez znaczenia jest jednak i to, że choć pewne wytyczne są stałe, często dochodzi do ich nieznacznego modyfikowania tak, aby lepiej przysłużyły się konkretnej osobie odpowiadając jej temperamentowi, nastawieniu do świata, a nawet sytuacji rodzinnej.

Już na tym etapie widać zresztą pierwszą przewagę ośrodka leczenia uzależnień nad leczeniem w warunkach domowych. W zamkniętym ośrodku osoby chcące zerwać z nałogiem przez cały czas znajdują się pod opieką fachowego personelu. Ten przychodzi im z pomocą poproszony o nią, nieustannie jednak obserwuje również swoich podopiecznych. Szybko orientuje się, jak wyglądają ich rzeczywiste postępy, ma jednak wgląd także w ich obawy i wie, co budzi w nich największy niepokój. Wiedza ta może być wykorzystana do tego, aby udzielać adekwatnej pomocy proponując unikatowe rozwiązania. Codzienny kontakt jest wyraźnie lepszy niż spotkania, które odbywają się raz lub dwa razy w tygodniu nawet, jeśli wsparcia udziela w takim przypadku doświadczony terapeuta.

Możliwość odpoczynku

Bardzo często można usłyszeć o tym, że choć pobyt w ośrodku leczenia uzależnień wymaga ogromnej aktywności umysłowej od pacjentów, jest przez nich postrzegany również jako forma wypoczynku. Niewiele osób uzależnionych może mówić o tym, że nałóg nie wprowadził żadnych poważnych zmian do ich życia. Zwykle już u progu terapii należy radzić sobie ze świadomością tego, że czekają niespłacone długi, zerwane więzi i trudne relacje z najbliższymi. Na pierwszym etapie terapii, w zamkniętym ośrodku, do którego docierają tylko nieliczne odgłosy z zewnątrz, można jednak odłożyć to wszystko na dalszy plan.

Nikt nie jest przekonywany o tym, że problemy pozostawione w miejscu zamieszkania, znikną w jakiś cudowny sposób. Nikt nie jest jednak również pozostawiony sam sobie. Podczas terapii uzależnień pacjenci uczą się nowych dla siebie zachowań i na nowo przypominają sobie, że można brać się za bary nawet z największymi wyzwaniami bez konieczności sięgania po narkotyki lub alkohol. Zamknięty ośrodek nie uwalnia ich od lęków, nie taki jest bowiem zresztą jego cel. Jego zadaniem jest jednak przekonanie pacjentów, że mają w sobie siłę, aby naprawić swoje życie. Nie bez znaczenia jest i to, że w ich otoczeniu w ośrodku znajdują się dokładnie tacy sami ludzie, jak oni. W ich oczach można zobaczyć własną słabość. Paradoksalnie, może to dodać siły choćby poprzez uświadomienie, że bardzo trudne położenie nie jest osobistym doświadczeniem, którego nikt nie współdzieli z pacjentem. Teoretycznie, niewiele to zmienia, w praktyce jednak pozwala na poprawę kondycji psychicznej.

W sieci można znaleźć portale opiniotwórcze o konkretnych ośrodkach leczenia uzależnień w Polsce. Jednym z nich jest najlepszeterapie.pl, strona zawiera ranking najlepszych ośrodków leczenia uzależnień. Wyniki są odzwierciedleniem ocen wystawionych przez byłych pacjentów takich ośrodków.

O portalu

Zrelaksuj się czytając artykuły zawarte na naszym portalu. Zainspiruj się nowymi trendami w urządzaniu wnętrz, czy kreowaniu własnego wizerunku. 

W razie zapytań o możliwość zamieszczenia własnych publikacji skontaktuj się z naszą redakcją pisząc na adres mailowy: redakcja@kolekcjastylu.pl

Warto zobaczyć