Czy kołdra obciążeniowa naprawdę działa? 8 pytań i odpowiedzi
Działanie kołdry obciążeniowej potwierdzone zostało licznymi badaniami i testami. Nacisk kołdry pomaga się wyciszyć, zrelaksować, ułatwia zasypianie i utrzymanie snu w fazie głębokiej. To właśnie dlatego czujemy się wypoczęci, a nasz mózg dużo lepiej mobilizuje się do pracy. Kołdra obciążeniowa to bohater układu nerwowego. Pomaga mu prawidłowo funkcjonować i reagować na bodźce. Kołdra obciążeniowa pogłębia propriocepcję ciała, innymi słowy – czucie głębokie. Jej działanie reguluje produkcję hormonu szczęścia (serotoniny) oraz hormonu snu (melatoniny), dzięki czemu oddziałuje nie tylko na lepsze funkcjonowanie fizyczne organizmu, ale także psychiczne. Jakie jeszcze pytania zmącają spokój osobom, które poszukują wiadomości na temat kołder obciążeniowych?
Czy kołdra obciążeniowa i sensoryczna to to samo?
Tak, to ten sam produkt, a nazw używa się naprzemiennie. Kołdra obciążeniowa posiada właściwości sensoryczne, stąd jej synonim. Istnieje jeszcze jeden – kołdra terapeutyczna – ze względu na wykorzystanie przez specjalistów w tej branży.
Gdzie kupić pierwszą kołdrę?
Pierwszą, i każdą kolejną kołdrę, należy kupować tylko w sprawdzonych miejscach. Kołdra obciążeniowa jest wyrobem o charakterze medycznym, a taki musi spełniać warunki bezpieczeństwa. Najlepiej kupować kołdry wykonane z certyfikowanych produktów, z gwarancją jakości, nad których produkcją czuwali specjaliści. Jednym z dostawców takich właśnie produktów jest sklep BalanceBlankets™, stanowiący rodzimy oddział niemieckiej firmy TherapieWelt® – europejskiego lidera producentów akcesoriów sensorycznych. Sklep oferuje gamę produktów wykonanych z pasji i doświadczenia, a swoją skuteczność zawdzięczają wysokiej jakości surowcom. Należy pamiętać również o wadze produktu, który powinien stanowić ok. 10% masy użytkownika.
Czy materiał kulek obciążających wpływa na działanie kołdry?
Sam materiał kulek obciążających nie wpływa na działanie kołdry, ale ich rozmieszczenie już tak. W modelach Basic Gravity® i Standard Gravity® granulat wykonany ze szkła piaskowego przemieszcza się swobodnie w obrębie wszytych na całej długości kieszonek. Pozwala to symetryczne oddziaływać ciężarkom na przykryte kończyny oraz bezpośrednio wpływa na elastyczność kołdry. W modelu Premium Balance® kuleczki ze stali nierdzewnej są na stałe przymocowane do wkładu, przez co uzyskujemy stabilny efekt nacisku. Kołdra jest nieco sztywniejsza, a przez to dużo bardziej odporna na przesuwanie. Ten atrybut doceniają przede wszystkim osoby dorosłe z nadpobudliwością ruchową i zespołem niespokojnych nóg.
Czy istnieją przeciwskazania do stosowania kołdry?
Jak w przypadku innych wyrobów medycznych, istnieją przeciwskazania do korzystania z kołdry obciążeniowej. Najlepiej w każdorazowym przypadku skonsultować się ze specjalistą. Ogranicznikiem korzystania z kołdry sensorycznej mogą być np.: problemy z oddychaniem, niektóre problemy skórne, sercowe czy też nowotwory.
Czym się różnią modele Gravity od siebie? Czy będą odpowiednie dla dzieci?
Modele Gravity różnią się tylko poszewkami. Model Basic Gravity® ma tzw. poszewkę podstawową, wykonaną w 100% z organicznej bawełny. W wariancie Standard Gravity® jest możliwość wyboru spośród dwóch fasonów – całorocznego z pluszu i weluru lub letniego z czystej bawełny. Kołdra obciążeniowa Gravity ma swój odpowiednik dla najmłodszych, czyli Gravity® Kids. Podobnie zresztą jak w przypadku innych wariantów, dla dzieci możemy wybrać wersję Balance® Kids oraz Senso-Rex® Kids.
Który model na start?
Do użytku podstawowego, bez poszewki premium został zaprojektowany model Basic Gravity®. Oczywiście, w przypadku chęci zaopatrzenia się w poszewkę, można to zrobić na każdym etapie posiadania kołdry. W zakładce z poszewkami w sklepie Gravity będziemy mieli dostęp do całej ich palety kolorów i rodzajów. Jeżeli planujemy nabyć ją od razu, cenowo korzystniej wychodzi model Standard Gravity®. Model Senso-Rex® rekomendowany jest miłośnikom koców.